Yeni Şirketler İçin Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulmalı?

Yeni Şirketler İçin Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulmalı?

Girişiminizin insanların gözünde profesyonel görünmesini mi istiyorsunuz? O zaman girişiminiz için kurumsal bir kimlik yaratmanız gerekmektedir. Kurumsal kimlik yaratırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ve kullanmanız gereken ögeler vardır. Peki, kurumsal kimlik oluşturmak neden önemlidir? Kurumsal kimliğin öğeleri nelerdir?

Kurumsal Kimlik Oluşturmak Neden Önemlidir?

Kurumsal kimlik, pazarlamada bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumsal kimlik, girişiminizin amaçları doğrultusunda oluşturulmalı ve girişiminizi sembolize etmelidir. Yarattığınız kimlik sayesinde kendinizi hedef kitlenize net bir şekilde ifade edersiniz. Bunu yaparken size kurumsal kimliği oluşturan görsel ve işitsel araçlar yardımcı olur. Oluşturacağınız kurumsal kimlik ile girişiminizin rakip firmalar arasında fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

1) Doğru Marka Adını Bulmak

Markanızın adı, kurumsal kimliğinizin en belirleyici noktasıdır. Bu ismi seçerken akılda kalıcı olması için birkaç noktaya dikkat etmelisiniz. İlk olarak markanızın adını duyan kişinin, hizmet verdiğiniz alanı rahat bir şekilde anlayabilmesi için girişiminizle ilgili bir isim bulmaya özen göstermelisiniz. Sonrasında bu ismin kolay okunup telaffuz edilebildiğinden emin olmalısınız. Marka adınız rakip firmaların marka adlarıyla benzer olmamalı. Bu şekilde kurumsal kimliğinizi oluşturmada önemli olan adımı başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

2) Akılda Kalıcı Bir Slogan Yaratmak

Slogan, girişiminizin akılda kalmasını sağlayan, kurumsal kimliğinizin önemli bir öğesidir. Sloganınızın kafiyeli olması, akılda kalıcılığı artıracakmış gibi gelebilir. Oysa, direkt kafiyeli bir slogan bulmaya odaklanmak yerine girişiminize yönelik bir slogan edinmelisiniz. Böylece markanızın adını sloganla birlikte daha etkili hale getirebilirsiniz. Sloganınız, girişiminizin bir çeşit reklamı olacağı için doğru kelimeleri bulmaya özen göstermelisiniz.

3) İlgi Çekici Bir Logo Tasarlamak

Logo, kurumsal kimliğin en önemli parçasıdır. Logonuzda kullanacağınız renkler akılda kalıcılık açısından oldukça önemli bir yerdedir. Markanız için doğru rengi seçmeli ve bunu logonuza yansıtmalısınız. Bu logo, insanlara markanızı tanıtırken girişiminizi temsil edeceği için renklerin uyumuna ve tasarımına dikkat etmeniz gerekir. Zıt renkler yerine daha uyumlu renkler bulmaya özen göstermelisiniz. Abartılı, karmaşık tasarımda olan logolar yerine daha sade ve akılda kalıcı tasarımlara yönelmelisiniz.

4) Diğer Kurumsal Kimlik Öğelerini Kullanmak

Kurumsal kimlik yalnızca marka adı, slogan ve logo üçlüsünden ibaret değildir. Girişiminizin ürettiği ürüne göre kurumsal kimliğinizi oluşturacak olan araçları çoğaltabilirsiniz. Kartvizit, afiş, magnet ya da dijital mecralarda markanızı tanıtmak üzere yayınlayacağınız reklam müziği gibi ögeler de kurumsal kimliğinizin bir parçasıdır. Etrafınızda gördüğünüz, bir marka adı ve logosu içeren her şey, o markanın kurumsal kimliğini oluşturacak öğelerdir.

Kurum adınızdan tutun da e-mail uzantınıza kadar her alanda kurumsal kimliğinizi yansıtırsınız. Önemli olan hedef kitlenizin gözünde nasıl bir imaj çizmek istediğinizdir. Kurumsal kimliğinizi başarılı bir şekilde yaratmak, girişiminize önemli bir başarı kazandıracaktır.