İşletmenizi ya da İşinizi Ölçeklendirmek Ne Demek?

Ölçeklenme Nedir? Girişimler Nasıl Ölçeklenebilir?

Girişimlerin kaderi, girişimin ilk adımlarında kendini ortaya çıkarır. Çünkü çoğu girişimci fark etmeden ölçeklenebilirlik potansiyelini kendi belirler. Peki ölçeklenme nedir ve doğru şekilde nasıl belirlenir? Girişimciler bunu nasıl uygulamalıdır?

Ölçeklenme Nedir?

Ölçeklenme, bir sistemin istek sayısı ve veri sayısının artması durumunda aksaklık yaşanmadan sistemin büyütülebilmesidir. Tam tersi bir durumda ise istek sayısı ve veri sayısında düşüş olduğunda sistemin aksaklık yaşanmadan küçültülebilmesidir. Daha net bir ifadeyle, bir girişimin en az maliyet ile en fazla kârı elde etmesidir.

Ölçeklenebilir girişimler, gelir sıkıntısı çekmeden daha fazla kişiye ulaşır. Bu sebeple yatırımcılar ölçeklenebilir girişimlere yatırım yapmayı tercih ederler. Yazılım girişimleri genellikle ölçeklenebilir girişimlerdir. Tek bir ürün, oluşturulduktan sonra web sitesi veya mobil uygulama üzerinden bir çok kişiye ulaşabilir.

Ölçeklenebilir bir girişim yaratmak istenildiğinde iş planı oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bir çok detay vardır. Fikirler ölçeklenebilir nitelikte olup bu detaylara da uyulduğu takdirde girişimler istenilen noktaya gelebilir.

Girişimler Nasıl Ölçeklenebilir?

Ölçeklenebilir girişimler, az maliyetle fazla kârı hedefleyerek yanlış bir izlenim vermektedir. İnsanlar bu tanıma göre hareket ettiklerinde az maliyetle çok kazanmayı bekleyerek hata yaptıklarının farkına varmazlar. Bu hataları yapmamak ve girişimi doğru ölçeklendirebilmek için uygulanması gereken bazı ipuçları vardır. Bu ipuçlar şunlardır:

Doğru İş Modelini Oluşturmak: Ürün ne kadar iyi olsa da eğer bir iş modeli yoksa girişimler doğru ölçeklendirilemez. Ölçeklenmek için yatırım arayışına çıkmadan önce, süreci taşıyacak bir iş modeline sahip olmak kritik bir önem taşır. Ölçeklendirilebilir bir girişim için, iş modelinin ucu açık olması gerekir.

Güçlü Bir Ekip Kurmak: İşlerin başında olunmasa bile işleri sıkıntısız yürütecek bir ekibe sahip olmanız gerekir. Böylece girişimin ilerleyişi hakkında düşünmek için daha çok vakitiniz olacaktır. Zamanın çoğu girişimin büyümesini düşünmek yerine işlerin halledilmesine odaklanarak geçiyorsa bu ekipte bir sıkıntı olduğu anlamına gelir. Bu durum projeyi ölçeklendirilebilir bir girişim olmaktan uzaklaştırır.

Yatırımcıları İkna Etmek: Girişimlerin bir noktadan sonra yatırıma ihtiyacı vardır. Bunun için yatırımcı bulup onu ikna etmek gerekmektedir. Doğru bir iş modeli ve ölçeklenebilir bir girişim varsa yatırımcıları ikna etmek zor değildir.Yatırımcıların uzmanlığı ve tecrübesi ölçeklenmede büyük rol oynayacağı için yatırımcı seçiminde bu konulara da dikkat etmek gerekir.

Net Mesaj Vermek: Kullanıcılara iletilecek mesajlar net olmalıdır. ve olabildiğince fazla kanal aracılığıyla onlara ulaşılmalıdır. Kullanıcıların değerini her zaman girişimlerin üzerinde tutulmalıdır. Çünkü, ölçeklenebilir bir girişimde kullanıcı, aynı zamanda iş ortağı anlamına gelir.

İşleri Dışarıya Yaptırmak: Stratejik öneme sahip olmayan bütün işleri ekibe değil, ekip dışındakilere yaptırılmalıdır. Her şeyi şirket içinde çözmek, ölçeklenebilir bir girişim için yanlış bir harekettir.

Otomasyon Kullanmak: Asgari çalışan yaklaşımıyla iş gücü ve efora dayanan bir sistem yerine üretim otomasyonlarına ve güvenilir işlem teknolojilerine yönelmek ölçeklendirilebilirlik açısından önemlidir. Çalışanları, sınıf eğitiminden ziyade videolu eğitim ile eğitmek bile size büyük bir kazanç sağlayabilir.

 

 

----------------

 

 

İŞİNİZİ ÖLÇEKLENDİRME

Bir işi ölçeklendirmek, bir işi büyütmekle aynı değildir. İşinizi ölçeklendirmek, satış, iş veya çıktıdaki artışı uygun maliyetli ve makul bir şekilde yapabileceğiniz anlamına gelir. Şirketiniz büyümeyi başka alanlarda da sıkıntı çekmeden kaldırabilir. (örneğin, yoğun iş yükü nedeniyle çalışan devri veya talebi karşılayacak kadar hızlı üretilemeyen bir ürün).
Genç bir satış ekibine ya da başlangıcına liderlik yaparken, iki şeye odaklanmak kolaydır: ürün pazarında uyum ve işi ölçeklendirme...
Çoğu zaman, bir işletme bir ürün pazarına uygun bulduğunda, şirketi büyütmek için hemen 10 satış elemanı işe alır. Ancak bu birkaç önemli büyüme aşamasını atlar ve şirket performansını kalıcı olarak engelleyebilir.
Bu nedenle, bir satış ordusu kurmadan önce, satış stratejinizin ve pazar uyumunuzun tekrarlanabilir, kârlı ve ölçeklenebilir olmasını sağlamanızı önerir. İşte oraya ulaşmak için atmanız gereken adımlar.
İşinizi Ölçeklendirme
Kilometre taşlarını tanımlayın
Risk düşürücülere odaklanın
Rezervasyonları arttırın
İdeal müşterinizi bulun
Alıcı için optimize sağlayın
Satış görevlilerini çok erken işe almayın
Risk düşürücüler sağlıklı büyümeyi işaret eder. Risk düşürücü, yatırımcılar veya müşteriler için riski azaltan herhangi bir şirket özelliğidir. Örneğin, yakın zamandaki bazı müşterileri potansiyel yatırımcılarla paylaşın ve her birinin referans verilebilir olduğundan emin olun.
Benzer şekilde, kullanım numaralarınızın zaman içinde nasıl arttığını paylaşın. Bu, müşterilerinizin ürününüzü kullanmanın yararlarını fark ettiklerini ve bu ürünleri daha fazla kullanmak istediklerini kanıtlar. Bu risk düşürücüler, yatırımcıların müşteri başarısının daha büyük pazar potansiyelinin kanıtı olduğunu göstermektedir.
Rezervasyonlar artmaya başladığında satış organizasyonunuzun geliştiğini bileceksiniz. Daha fazla rezervasyon, yeni ARR'ye (Ortalama Getiri Oranı) eşit olmalıdır.
Bu size başarının iyi tanımlanmış bir yolunu sağlamalıdır. Öyleyse, ideal müşterinizin profilini seçmenin zamanı geldi.
Bir hedef pazar seçin: Çok fazla farklı gruba satış yapmayın. İdeal müşterinizi anlayın ve onlara satmak için tekrarlanabilir, kârlı ve ölçeklenebilir bir yol seçin.
Tek kullanımlık bir dava bulun: Benzer şekilde, çeşitli kullanım durumlarına satıyorsanız, işleminizin tekrarlanabilir olduğunu kanıtlamadınız. Hedef alıcınız için optimize etmeyi zorlaştıracak çok fazla değişken tanıttınız.
Ürününüze iyi mesaj gönderin: Ticari avantajlarınızı alıcınıza iletirken açık olun. Özlü, dikkat çekici ve rakiplerinizden farklı olmalarını sağlayın.
Şimdi aynı zamanda bir alıcı personası oluşturma zamanı. İdeal müşterinizin neye önem verdiğini, nasıl satın aldıklarını ve hangi süreçleri kullandıklarını göz önünde bulundurun. Bu soruların cevabını öğrendikten sonra, satış döngünüz için çözün ve kısaltın.

 

----------------

 

 

Satışlarınızı Ölçeklendirme ve Müşterilerinizin Beklentilerini Karşılaştırma
İşinizde nasıl büyüyeceğinizi ve bunu yaparken müşterilerinizle aranızdaki ilişkiyi kaybetmeyin.

Her girişimci işlerinin büyümesini görmek ister, ancak bu çok hızlı olduğunda, sürprizlerle karşılaşabilir ve müşterilerinin taleplerini karşılayamazlar. Satışlarını, iletişimini ölçeklendirmek ve bu senaryoda verimliliği artırmak, bir işletmenin başarısı için belirleyici bir faktördür.

Bir işi ölçeklendirmek zorlu bir iştir. Bir şirket büyümeye başladığında, kalite standartlarını korurken süreçleri adapte etmek ve daha yüksek talep ve beklentileri karşılamak için hızlanmak zorunda kalır. Satışlarınızı ölçeklendirmek ve işinizin büyümesine hazır olmak için farklı yaklaşımları inceleyelim.

Müşteri hizmetleri ve iletişimi ölçeklendirme
Artan sayıda ziyaretçi ile birlikte artan sayıda soru ve teknik sorun var. Potansiyel müşterilerle iletişimi ölçeklendirebilmek, her iş için çok önemli bir nokta. Yüksek müşteri memnuniyetini sağlamak için şirketlerin müşterilerinin sorunlarını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çözebilmeleri gerekir. Destek hizmetleri, çağrı merkezleri ve çevrimiçi sohbetler gibi Müşteri Hizmetlerini sunmanın birçok yolu var, ancak bilgi ve destek için nasıl yüksek talep sağlayabileceksiniz?

İletişimi ölçeklendirmenin en iyi yollarından biri, otomatik yanıtların veya hepimizin bildiği gibi botların kullanılmasıdır. Bugün, botlar çok yönlüdür ve çok sayıda müşteri sorununu çözmek için yapılandırılabilir. Ziyaretçilerinizin sıkça karşılaştığı sorunları tespit etmek ve bunların otomatik yanıtlarla çözülüp çözülmediğini kontrol etmek önemlidir; bu da acentelerin her gün çalışma saatlerini önemli ölçüde kurtarır.

Ziyaretçilerden gelen gelen destek taleplerinin sayısını azaltmanın bir başka harika yolu da, müşterilerin birbirlerinin sorularını cevaplayabilecekleri bir platform olması, bir SSS ve bilgi tabanı oluşturmak, böylece ziyaretçilerin sorunlarını çözmeden çözebilmeleri için self servisinizi genişletmektir. ajanlarınızın yardıma ihtiyacı var.

Destek

Verimliliği artırmak
Verimsiz bir ekip, satışlarınızı olumsuz yönde doğrudan etkileyebilir. Üretken olmak, daha akıllıca çalışmak, görevleri yürütmek için gereken zaman miktarını azaltmak, etkinliklerini artırırken süreçleri hızlandırmak ve çalışanın verimliliğini artırmak anlamına gelir.

Ekibinizin verimliliğini nasıl artıracağınızı anlamak zor olabilir, her çözüm her tür işletme için işe yaramaz ve bu nedenle her bir yöneticinin bu sorunları ele almak için kendi yöntemi vardır. Bunlar, ekibinizin verimliliğini artırmanıza yardımcı olabilecek bazı yönergelerdir:

Çalışanlarınızın istediğiniz zaman sosyal medyaya erişmesine izin vermek gibi dikkat dağıtıcı şeyleri azaltın;
Her bir çalışanın görevlerini yerine getirmede daha iyi olabilmesi için eğitime yatırım yapın;
İş için doğru araçları edinin, yazılım çözümleri veya ekipmanı ödenmiş olsun. Verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacak yeni teknolojiler arayın;
Ekibiniz için gerçekçi hedefler belirleyin ve çalışanlarınızı onlara ulaşmalarına yardımcı olmak için destekleyin;
İyi çalışma koşulları sağlayın ve çalışanlarınızın memnun olmasını sağlayın. Mutsuz çalışanlar genellikle daha az üretkenliğe sahip olacak ve bu da işinizi olumsuz yönde etkileyecektir;
Üretkenlik

Temsilci görevleri
Yine de verimlilik konusunda çalışanlarınızın ne kadar etkili olduğunu artırmanın harika bir yolu, onlara önemli görevler vermektir. İşletme sahipleri ve yöneticileri, çalışanlarına önemli görevleri yerine getirme konusunda yeterince güvenmiyor, bu da genellikle her şey üzerinde tam bir kontrol sahibi olma konusunda sinirli bir girişime yol açıyor. Büyüyen işletmeler için, hiçbir şey çalışanlarınıza güvenip, önemli hedeflere ulaşmak için bir ekip olarak birlikte çalışabilmekten daha önemli değildir.

Aynı anda çok fazla işi olan tek bir çalışanı ezmemek akılda tutulması önemlidir, bu onların çalışmalarının kalitesini olumsuz yönde etkileyecek ve şirketinizin itibarını zedeleyecektir.

Görevlerinizi devralmanıza ve ekibinizi daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak birçok ücretsiz ve ücretli çevrimiçi araç vardır. İşte herhangi bir işletme sahibinin veya yöneticisinin, işini büyütmek için bakması gereken, araştırması gereken proje proje çözümlerinin bir listesi.

JivoChat Satış Ortaklığı ile yinelenen komisyonlarda %30'a kadar kazanmaya başlayın!

Atama

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
.
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
sayıda site
JivoChat'e güveniyor
JivoChat, sitenizdeki ziyaretçileri, mutlu müşterilere dönüştürmenizi sağlar. Şimdi Jivo'yu sitenize yükleyin ve bir aylık Profesyonel sürümü bedava edinin. Kayıt olurken BLOG2020 promosyon kodunu kullanmanız yeterli.

Şimdi JivoChat'i deneyin
1. Trello
Görevleri yönetmenizi ve projelerinizi sezgisel bir şekilde izlemenizi sağlayan, kullanımı kolay bir organizasyon aracı. Projenizin diğer üyelerine atanabilen bir kart ve kart sistemi ile çalışır. Trello ayrıca, ekibinizin etkinliğini her yerden takip edebilmenizi sağlayan bir mobil uygulama sunar. Trello'nun kullanımı genellikle ücretsizdir, ancak ekstra araçlar ve hatta farklı uygulamalarla entegrasyon içeren ücretli planlar sunar.

Resmi sayfalarını ziyaret edin

Trello Dashboard

2. Asana
2008'de Dustin Moskovitz ve Justin Rosenstein tarafından kurulan Asana, buradaki en iyi bulut tabanlı proje yönetim araçlarından biridir. The New York Times, Red Bull ve hatta Nasa gibi büyük şirketler tarafından kullanılan Asana, ekibiniz için gerçek zamanlı iletişim, özelleştirilebilir bir gösterge panosu ve kullanıcıların görevler için son tarihler koymalarına, belgeleri paylaşmalarına ve daha pek çok şeye olanak sağlar. Asana ayrıca ücretsiz bir plan ve ek özelliklere sahip ücretli planlar sunmaktadır.

Resmi sayfalarını ziyaret edin

Asana Logo

3. AceProject
AceProject, projeleri, görevleri, zaman çizelgelerini, belgeleri ve harcamaları her bir amaç için iyi tasarlanmış panolar üzerinden yönetmenizi ve izlemenizi sağlayan web tabanlı bir platformdur. Sınırlı sayıda proje ve kendilerine atanabilecek kullanıcılar ile tam özellikli bir ücretsiz plan sunarlar. Ayrıca, 4 aylık abonelik planı vardır: Standart, Gelişmiş, Gümüş ve Altın.

Resmi sayfalarını ziyaret edin

AceProject Dashboard

Jivochat ile işinizi ölçeklendirin
Jivochat, iyi planlanmış tetikleyiciler hazırlamanıza, proaktif olmanıza ve ekibinizin aynı anda birçok ziyaretçiye yardımcı olmasına izin veren en iyi platformdur! Web sitenizde çevrimiçi bir sohbete sahip olmak, yüksek kaliteli müşteri hizmeti sunarken, markanıza ve çevrimiçi varlığınıza olan güveninizi artırarak satışlarınızı ölçeklendirmenize yardımcı olur!

Müşterilerinize farklı platformlarda ulaşabilir ve Jivochat ile ekibinizin verimliliğini artırabilirsiniz.

 

--------------------

 

İşinizi Ölçeklendirmek ve Daha Fazla Para Kazanmak İçin Çeşitli Yollar
Her girişimcinin istekleri vardır muhakkak. Kimi daha fazla kendine vakit ayırmak için zaman ister kimi de daha çok para kazanmak. İkisini birden isteyen girişimci sayısı da bir hayli fazla tabi. Girişimci olarak daha fazla kazanmanın yolu işini doğru ölçeklendirme ile mümkündür. Yani iyi planlar sonucunda iyi paralar kazanılır ve kendinize o denli zaman ayırabilirsiniz. Ancak iş saatlerinin tümünde satışa odaklı çalışmak daha çok kar elde etme amacı gütmek işlerinizin umduğunuz gibi gitmesine engel olabilir. Girişimciler genelde reklam yayınlamak, çalışanlarına ödeme yapabilmek veya diğer giderleri karşılamak için daha fazla sermayeye ihtiyaç duyarlar. Evet belki daha fazla sermayeye ihtiyaç duyabilirsiniz, ki fazla sermaye harika da olur. Ancak bu elinizde olan veya elinize geçecek sermayenin nasıl kullanıldığı, nerelere harcama yapıldığı veya nasıl yatırım yapacağınız gibi planlamalar çok önemlidir. Aksi halde bunların planını ayarlayamazsanız vaktiniz ve emekleriniz boşa gider.

Doğru hedefleri belirlemek, işlerini ölçeklendirmek, daha fazla para kazanmak, daha fazla ürün üretmek veya başka bir hayal kurmak konusunda ciddi olan herkesin daha gerçekçi ve uygulanabilir hedefleri olmalıdır.

Ne olursa olsun bir plan hazırlayarak harekete geçmeniz ve işinizi ölçeklendirmeniz için aşağıdaki stratejileri ve yöntemleri kullanabilirsiniz. Bazı yapacaklarınız kolay olmayabilir ama bu maddeler işinize katkı sağlayacaktır.

1- SEO Tekniklerinden Yararlanın

SEO tekniklerinden yararlanarak daha fazla ön plana çıkabilirsiniz. Google'ın birçok kuralına uyarken, doğru teknikleri kullanarak doğru şekilde çalışırsanız başarılı olursunuz. Arama motorlarında görünürlüğünüzü artırdığınız zaman satışlarınızda doğal bir artış meydana gelecektir. Eğer ki SEO işine bakacak ve zaman harcayacak kadar vaktiniz yoksa bu işi düzgün yapan ve referansları iyi olan bir SEO ajansı ile anlaşabilir, çalışabilirsiniz. Ama bundan hemen sonuç beklemeyin. Belli bir sür sonra zaten bu işten kazancınızın arttığını göreceksiniz.

2- Bir Blogda İçerik Oluşturun ve Paylaşın

Blog aççabilir, blog yazarlığı yaparak kendi firmanızı, ürünlerinizi hatta reklamlarınızı bu blog üzerinden tanıtabilirsiniz. İlk başta basit bir iş olarak görülebilir ancak sürekli paylaşım yapıldıkça kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Şirket blogunuz otorite haline geldikçe rakiplerinizden daha çok ön plana çıkmaya başlayacaksınız.

3- Sosyal Medya Sitelerinde İçerik Kanalı Oluşturun

Sosyal medyayı kullanmak da alternatifler arasına girer. Çok büyük bir fırsattır sosyal medya. Şirketinizin bir içerik kanalına ihtiyacı olacak. İçerik kanalını oluşturduğunuz andan itibaren paylaşımlarınızı sosyal medyaya aktararak geniş bir kitlesel topluluğa ulaşmış olacaksınız. Bir de insanların dikkatini çeken içerikler paylaşırsanız bu sayı daha da artar. Böyle bir fırsatı değerlendirirseniz şirketiniz arka planda kalmayacaktır.

4- YouTube Kanalı İle Daha İleriye!

Bir başka yol da tanıtım ve reklam videolarınızı aktarabilecek bir youtube kanalı açmanızdır. Ancak büyük kitlelere ulaşmak hemen kolay değildir. İnsanların ilgisini çekebilecek özellikle eğitim videoları ile şekillendireceğiniz bir kanal sahibi olmanız sizi geniş alanlara yayacaktır. Daha fazla görüntülenme imkanınız olacak ve bu da daha fazla satış yapmak demektir.

Bu yollardan sadece 4 tanesine yazımda yer verdim. Daha da artırılabilecek bu yolları hedefi fazla para kazanmak olan girişimcilerin uygulaması gerekmektedir. Bu adımlardan geçen girişimciler hedeflerine ulaşmış olacaktır.

 -----------------------------

Bir İş Nasıl Ölçeklendirilir?

Er ya da geç hemen hemen her başarılı işletme sahibi, potansiyel büyüme fırsatlarını karşılamak için işi genişletip genişletmeyeceğine karar verir. Bir işi genişletmenin birçok avantajı olsa da, bunu yapmak araştırma ve planlamayı gerektirir. Bu makalede, bir işi başarılı bir şekilde ölçeklendirmekle ilgili bazı konular ele alınmaktadır.
İşinizi Neden Ölçeklendirmek: Genişletmenin Avantajları
Bir işi ölçeklendirmenin temel nedeni karlılığı arttırmaktır.

(Genişletme yoluyla pazar payını kazanmak, kârlılığın artmasına yol açmazsa anlamsızdır.) Daha büyük bir işletmeye sahip olmanın diğer faydaları arasında şunlar olabilir:

Bankalar ve finans kurumlarından daha geniş bir finansman çeşitliliğine (daha düşük maliyetle) erişim. Küçük işletmelerin geleneksel küçük işletme kredileri için çok daha zor zamanları vardır.
Yeni ürün gruplarına geçmek ve müşteri tabanını genişletmek
Ölçek ekonomileri
Diğer bölgelerdeki fırsatlardan yararlanmak veya işi daha düşük bir maliyet yetkisine taşımak için coğrafi olarak genişliyor
Organizasyonu daha da geliştirebilecek ek kalifiye personel çekebilmek için artan yetenek
Nihayetinde halka açık bir şirket haline gelmek, böylece işyerindeki hisselerin bir borsada satın alınabilmesi ve satılabilmesi, sahip (ler) in hisse satmak ve yatırımlarını telafi etmek için bir fırsat vermek
Birçok başarılı organizasyon, ev tabanlı işletmeler olarak başlar.

Bir ev ofisi asgari tavan dahil olmak üzere birçok avantaja sahip olsa da, yalnız girişimciler ve sanal işletmelere daha uygundur. Genişleme safhasında olan diğer ev-tabanlı işletmeler, özellikle ek kadrolar gerektiriyorsa ve iş müşterileri ile düzenli olarak yüz yüze görüşmeler gerektiriyorsa, organizasyona daha profesyonel bir görünüm vermek için ticari ofis alanına geçmeyi tercih edebilir.

Bir İş Nasıl Ölçeklendirilir: Genişletmeden Önce Değerlendirilmesi Gereken Konular
Bir işletmenin ölçeklendirilmesi her zaman bir belirsizlik derecesi içerir, bu nedenle dikkatli planlama ve potansiyel sorunların önceden değerlendirilmesi zorunludur:

1. Artan Satışlar ve Genişleme Maliyetleri
İş genişlemesi ve artan satışlar genellikle bir tavuk ve yumurta sendromudur. Satışların artırılması için genişletme gerekli olabilir, ancak müşterinin işin ek satış hacmini idare edecek kadar büyük olduğu açıkça görülmedikçe artan satışlar olmayabilir. İdeal durum, genişlemeden önce yeni satışların güvence altına alınmasıdır.

Kendi sektörünüzün görünümü, iş döngüsünün dalgalanmaları ve satış alanınızdaki yerel ekonomi gibi diğer faktörlerin yarattığı satışlardaki potansiyel artışı dikkate alarak, pazar araştırmanızı yapın ve genişleme için bir satış tahmini yapın (veya coğrafi olarak genişlemeyi düşünüyorsanız başka bir yerde).

Önemli bir mesafeyi yeniden konumlandırıyorsanız, mevcut yerel müşterilerinizin bazılarını kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurun. İşletmeyi yeni yerinize yönlendirmek için ek reklam maliyetlerine de sahip olmanız gerekebilir.

Genişletme maliyetlerini tahmin edin; bu, aşağıdakilerin tahminlerini içerebilecek işletme türüne bağlı olarak:

Yeni bina alanı kiralamak (ve muhtemelen mevcut bir kirayı ödeyerek)
Tadilat
Ek kadro
Ek üretim ekipmanı, makine, araç
Ofis ekipmanları ve mobilya
Ek envanter
Hareketli
Artan yardımcı programlar
Ek emlak vergileri
Genişlemenin yatırımda beklenen getiriyi sağlayıp sağlayamayacağını belirlemek için bir başabaş analizi yapın.

2. Finansman Gerekli mi?
İşletmenizi ölçeklendirmek, sermaye yatırımı gerektiriyorsa, işletme, genişletme maliyetlerini karşılamak için yeterli miktarda birikmiş kar elde etmedikçe finansman gerekecektir. Bir iş kurmaya başladıkça , bankalar ve finansal kurumlar, müşterinin geri ödeme kabiliyetine göre borç verme sağlar, ancak işiniz sağlam bir zeminde ise ve özellikle borç geri ödemesinin bir kaydı varsa borç finansmanını sağlamak çok daha kolay olacaktır. açılışta olduğundan daha fazla.

Kurulan işletmeler, varlık ve alacak hesapları şeklinde teminat alma eğilimindedir.

İşletmeniz bir araya getirilmişse veya genişlemenin bir parçası olarak dahil olmayı düşünüyorsanız, sermaye finansmanı yoluyla sermayeyi yükseltme seçeneğiniz vardır. Özsermaye finansmanı, iş dünyasında hisse sahiplerinin, genellikle yatırımcıların , aile sahiplerinin veya iş sahiplerinin (ailelerinin) ailesi ya da arkadaşları olan ya da (gittikçe artan) küçük işletmelere finansman sağlayan yatırımcı grupları oluşturan melek yatırımcılara satılmasını içerir. Tipik olarak yatırılan miktarlar küçüktür (500.000 $ 'dan az) ve şartlar uygundur. Melek yatırımcıları normalde işletmelerin yönetiminde kendilerine yer vermezler, ancak yatırımlarında önemli bir getiri oranı (yüzde 25 veya daha fazla) beklerler.

Borç ya da hisse senedi finansmanı isteyip istemediğinizi düşünürseniz, yukarıda açıklanan maliyet ve satış tahminleriyle güncellenmiş bir iş planına ihtiyaç duyacaksınız. Bu, finansörlere ya da yatırımcılara, genişlemenin kârlı ve işinizin en iyi uzun vadeli çıkarlarına olacağını açıkça gösterecektir.

3. Nitelikli Kadro Var mı?
Hemen hemen herhangi bir işletme sahibine danışın ve iş büyümesi ile ilgili temel sorunlarından birinin (hatta mevcut işlerini sürdürdüğünü) size kalifiye elemanlar kazandırdığını söyleyecektir. Bu problem, özellikle yetenekli ticaret , bilgi teknolojisi ve uzmanlaşmış eğitim ve deneyim gerektiren diğer meslekler ile akut durumdadır - bu tür insanlar neredeyse her zaman talep görmektedir. Eğer büyümeyi idare edebilmek için deneyimli personel temin edemiyorsanız, yeni çalışanları eğitmeniz gerekebilir (zamanınızı daha fazla tüketecektir). Nitelikli tam personel yoksa veya genişleme geçiciyse, yükleniciler veya yarı zamanlı çalışanlar da boşlukları doldurabilir.

İşe alım sorununu çözebilecek bir başka seçenek de, personelin muhafaza edilebileceği varsayılarak mevcut bir işi devralmak ya da birleştirmektir.

Bazı yargı bölgelerinde, çalışan sayısı eşiği aşarsa sağlık sigortanızı veya diğer faydaları sağlamanız gerekebileceğini unutmayın. ABD'de Ekonomik Bakım Yasası, daha büyük işletmelerin (50'den fazla tam zamanlı çalışanı olanlar) sağlık yararı sağladığını kabul etmektedir.

Yeni çalışanları işe alan (veya ortakları ekleyerek) tek kişilik bir danışmanlık veya serbest işletme, ek hususları içerebilir. Bu tür işletmeler genellikle mülk sahibi olurlar - mal sahibinin sorumluluğunu azaltmak için, bu tip bir işletmenin yasal yapısını bordro çalışanlarını işe almadan önce bir şirkete dönüştürmek tercih edilir . Bir ortaklığa girerek genişliyorsanız, ortaklıkların yaklaşık yüzde 70'inin sonuçta başarısız olduğunu unutmayın .

4. Yönetim
Bir işletmenin ölçeklendirilmesi sırasında dikkate alınması gereken bir diğer konu, yönetim görev ve sorumluluklarının artmasıdır. Daha fazla müşteri ile uğraşmak ve ek personelin denetlenmesi zamanınızdan ve enerjinizden daha fazlasına sahip olacaktır. Tipik solo girişimcinin ürün geliştirmeden pazarlamaya kadar her şeyi yaptığı göz önünde bulundurulduğunda, bir işi büyütürken nasıl temsil edileceğini öğrenmek gerekir.

Varlığınız işin başarısı için hayati önem taşıyorsa, ek iş yerleri açmak özellikle zor olabilir. Kişisel ilginiz için kullanılan müşteriler, bilinmeyen çalışanlarla veya ortaklarla ilişki kurmakta isteksiz olabilir ve diğer yerleri yönetmek için nitelikli personel bulmak zor olabilir.

5. Kişisel Koşullar
Küçük bir işletmeyi yürütmek parkta yürüyüş yapmaz - uzun saatler, stres ve yorgunluk kişisel ilişkiler, sağlık ve aile yaşamına zarar verebilir . İşinizi genişletip genişletmeyeceğinize karar verirken, zamanınıza ilişkin ek talepleri ve kişisel yaşamınız ve refahınız üzerindeki olası etkileri dikkate almak isteyebilirsiniz.

Özet: Bir İş Akıllı Yolu Nasıl Ölçeklendirilir?
Bir işin ölçeklendirilmesi çok karlı olabilir ama aynı zamanda çok zor olabilir. Bir iş genişlemesine başlamadan önce, ödevinizi yapın ve riski en aza indirecek ve daha büyük bir kuruluşa başarılı bir geçişin olasılığını en üst düzeye çıkaracak bir büyüme planı geliştirin.

 

---------------------------

 

İşletmenizi Ölçeklendirmek Ve Büyümesini Sağlamak için 6 İpucu

İş hakkında konuşurken, 'ölçeklendirme' ve 'büyüme' terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Oysa her iki terim de temelinde birbirinden oldukça farklıdır.
Bir şirketin büyümesi; gelir, satış hacmi, müşteri sayısı, coğrafi erişim, kıymetli varlıklar ve işgücü artışını kapsayabilir.

Ölçeklendirme ise bir şirketin bu büyümeyi tutarlı ve uygun maliyetli şekilde yönetme kabiliyeti anlamına gelir.

Ölçeklenebilir bir işletme modelinde, büyüme ve maliyet birbirine ters orantılıdır.

Ölçeklenebilir bir işletme modelinde, büyüme ve maliyet birbirine ters orantılıdır. Yani şirketler ticari faaliyetlerini ölçeklendirerek yeni ve daha büyük hedeflere ulaşabilir ve bir yandan da kaynaklarının verimliliğini artırabilir.

 

Blog

E-ticarete Nasıl Başlanır? E-ticaret Başlangıç Rehberi

 7 Şubat 2021 Pazar

E-ticarete Nasıl Başlanır? 10 Adımda E-ticaret Başlangıç Rehberi

Devamı

Pazarlamanın 4P'si

 7 Şubat 2021 Pazar
Devamı

Erken Hasat Zeytinyağı

 27 Ocak 2021 Çarşamba
Devamı

Google Türkiye'den esnaf ve KOBİ'lere 12 milyon dolarlık destek

 24 Aralık 2020 Perşembe

Google tarafından TESK iş birliği, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi desteğiyle hayata geçirilen, KOBİ'leri pandemi koşullarında destekleyecek "Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar" programı tanıtıldı.

Devamı